Official selection 2015.

program strana b

MUSIC VIDEO:

Fine Line, Ilhami Tunç Gençer, Turkey

Nihilists Need Love Too, Damon Andrew Embry, USA

Gaussian Swagger, Brian May, Germany

Deeddup – Fire Up The Planet, Inquisitor, Serbia

Slowly Rising, Bastiaan van der Vlit, Netherlands

Pat Stiletto, Karolina Malinowska, United Kingdom

Having a Ball, Carl Knickerbocker, USA

Slut – Broke My Backbone, Thomas Thurner, Austria

Macro EV, Amia Yokoyama, USA

Icecream, Marina Trash, Russia

Exposure – Roy’s Iron DNA, Piotr Piasta, Poland

Dark Matter, Kris Verdonck, Belgium

Prehistorized, Eugene Park, USA

The Pretty Greens – Elevator Eyes, Samantha Gurry, USA

The Convent, Tyler Mahoney, Australia

Bat Smeared Face, Carla Forte, USA

Chamber Music, Katharina Blanken, Germany

Beat Zone Security, Anil Demir, Turkey

Dancing in Saint Petersburg, Leonid Kalyadin, Russia

No Return, Amin Shafiee, Iran

Thank You, Kurtz Frausun, USA

Riptide, Charlie Mars, France

They Might Be Giants – Erase, Jordan Wippell, USA

The Boudoir, David Latreille, Canada

The Great Filter, Dan Bowhers, USA

Šetač Pasa – 063 654 321, Danilo Stojić, Serbia

Del Bel – Old Magic, Jeremy Weinstein, USA

EXPERIMENTAL FILM:

The Faces of Night, Guido Franken, Netherland

The Animals, Mark Wee, Singapore

Alucinari, Loh Li Wei, Chen Huitian, Singapore

Autogenic, Prakash, Singapore

Copper and Brass Mill – Bape bape, Marko Teshovitz, Serbia

MiMO, Chang Pei Yee, Oon Qian Yi Shannon, Singapore

Kindertraum (Kids Dream), Filmgruppe Chaos, Germany

Lift to Move, Debra Sea, Greece

Claws, Natasha Cantwell, Australia

Inside the Head, Michael Wirthig, Austria

Sparrow Duet, Steve Socki, USA

G L E A M, Hugues Clément, Canada

Uber Memoria XIX Part IX, Shaun Wilson, Australia

Dad’s Fragile Doll, Ali Zare Ghanatnowi, Iran

Energy Visualizations I, Athina Kanellopoulou, Greece

T-Rex in Love, Heidi Hörsturz, Netherland

We are all rejected, Anoushirvan Masoudi, Iran

Backstage, Kaihei Hase, Japan

Ninde, Nils Janssens, Belgium

Badka, Nils Janssens, Belgium

Kaotika, Yiğit Küçükkibar, Turkey

Lemniscate: “Desire Urges Me On, While Fear Bridles Me”, Nicol Eltzroth Rosendorf, USA

Fever, Laura Iancu, USA

Rothkonite, Mariachiara Pernisa, Italy

The Loops of Emptiness, Eglė Burbaitė, Lithuania

Light Angle Sieve, Timothy David Orme, USA

Still Feeling Blue About Colour Separation, Christine Lucy Latimer, Canada

Simina treća ruka, Darko Dacović, Serbia

Hours, Scott Barley, UK

Hunter, Scott Barley, UK

Amphetamines, Iman Jafarzadeh, Iran

A Letter Home From Rehab, Tyler Mahoney, Australia

Butternut, Michael O’Donnell, USA

Mainframe, Laura Spark, UK

Ambedo, Mochelle Chen, USA

Cosmico, C.J. Lazaretti, UK

What Weee Are, Alessio De Marchi, Italy

Only The Seagulls Will Stay Alive, Anthony C. Cajan, France

Ima naslov, Darko Filipaš- Coca, Serbia

Pubic Implosion, Elena Schwarz, Austria

Spin Off, Izvanredni Bob, Slovenia

Ships in Distress in a Datastorm, Jeroen Cluckers, Belgium

9.99, Abbey Sacks, USA

What I’m Not?, Stefka Benisheva, Belgium

Illusion Of Chaos, Lydia Pourmand, UK

Irrelevant, Ida Ayu Lestari, Indonesia

Mer Depré, Margaret Orr, USA

Treetops, Dustin Morrow, USA

Limitless, Stephanie Young, Canada

Cinematic Conventions, Richard Martin, Canada

The Headless Nun, Nuno Sá Pessoa, Portugal

Urban Conformation 74:19, Florian Rouzaud Cornabas, France

Dissolved, Stefanie Weberhofer, Austria

Kabaret Freeze, Dave Lojek, Germany

R.P.M. 2, Ryan Fox, USA

Work In Progress – Faces, Tamás Patrovits, Hungary

Mono Canne, Marcin Gizycki, Poland

Cute As A Button, Marta Finkelstein, USA

Sense and Sustainability, Jordan Rodgers, UK

Super Void, Gianrico Di Gennaro, Italy

Selfie Stick, Alberto Mazarro, Spain

Advertisements