EXPERIMENTAL FILM SELECTION

 

Ectoplasms IV, Megan Moore, 5’, Canada, 2019.

The immortality of the crab, Giacomo Manzotti, 3’, Italy, 2019.

Dreamland, Allan Brown, 13’, Serbia, 2018.

Punto Agitato, Celia Eid, 11’, France, 2019.

Inca Walls, Gerald Habarth, 3’, USA, 2019.

Pulezans, Božidar Sekulić, 7’, Croatia, 2018.

The Immortality of the Crab, Giacomo Manzotti, 2’, Italy, 2019.

Winter’s First Moons, Kathleen Rugh, 3’, USA, 2018.

Unrest in Iran, Alexandra Tahereh Kaucher, 5’, Iran, 2019.

Mr. Wishing Well Man has a Toothache, Martin Rehak, 5’, USA, 2019.

Less Sleep Than A Bird, Luca Serventi, 9’, UK, 2019.

SpinOptique, Katherine Liberovskaya, 5’, Canada, 2018.

Abstract Principles, Edward Morin, 3’, USA, 2019.

Magic Explained, Paul Tarragó, 7’, UK, 2019.

Nieoczekiwane, Mateusz Buława, 9’, Poland, 2018.

Mauerrufe – Wall Calls, Katharina Bintz, 9’, Germany, 2018.

Pattern Cognition, Thorsten Fleisch, 7’, Germany, 2019.

The Five Finger Splash, Robert Hamilton, 9’, Canada, 2019.

Prime Perfect 2, Tom Bessoir, 3’, USA, 2018.

1 Blue Pixel, Dénes Ruzsa, 9’, Hungary, 2018.

The Place From Where I Write You Letters, Nikolina Bogdanović, 10’, Croatia, 2018.

Field of Infinity, Guli Silberstein, 5’, USA, 2018.

Blackhole Edge, APOTROPIA, 7’, Italy, 2019.

Run, Leilei Xia, 4’, USA, 2019.

Power, Dana Sink, 2’, USA, 2017.

Mirror Effect, Oliver Smith, 3’, USA, 2018.

1976, Finn Harvor, 2’, Korea, 2018.

Being, Dusica Ivetic, 5’, Montenegro, 2019.

Abracadabra, Telemach Wiesinger, 2’, Germany, 2019.

Dua2litet, Rafael Montezuma, 5’, Spain, 2018.

Kawummm, Filmgruppe Chaos, 2’, Germany, 2018.

As Tides Go By, Stefanie Weberhofer, 13’, Austria, 2018.

Bookanima: Dance, Shon Kim, 8’, Korea, 2018.

The Hymns of Muscovy, Dimitri Venkov, 14’, Russian Federation, 2018.

Clarabóia, Michael Lyons, 2’, Japan, 2018.

 

MUSIC VIDEO SELECTION

 

Kiss Me Malibu, Mikel Arraiz, 4’, Spain, 2019.

Bend Low, Sweet Branch, Bend Low, Hiss, 5’, USA, 2019.

Cocaine March, Ilya Belov, 4’, Russian Federation, 2019.

Christmas on the moon, Lado Kvataniya, 7’, Russian Federation, 2019.

Running in Circles, Bianca Cassinelli, 5’, UK, 2019.

Sad Sad Satan – Superclass, Leonid Kalyadin, 3’, Russian Federation, 2018.

Humans, Vava Stojadinovic, 3’, Netherlands, 2019.

Fifty Words For Time, Tamar Rubinstein, 3’, Israel, 2019.

Serge Bulat: Third World River, Michael Rfdshir, 5’, Moldova, 2019.

Thirsty Eyes – 838, Ioan Gavriel, 6’, Austria, 2018.

Kill Your Beauty, Bill Stratford, 4’, USA, 2019.

Italy & (This Is) Water, Ioan Gavriel, 5’, Austria, 2018.

The Camera’s On, Andrew Aidman, 4’, USA, 2018.

Wish You The Best, Hanna Ojala, 4’, Finland, 2017.

The Shame Mamba, Hanna Ojala, 4’, Finland, 2017.

Home Run, Aimee Norwich, 3’, USA, 2018.

Morocco, Rimas Sakalauskas, 4’, Lithuania, 2018.

The Brunette, David Latreille, 3’, Canada, 2018.

In Disposition, Rimas Sakalauskas, 4’, Lithuania, 2019.

Soldier Online, John J.A. Jannone, 5’, USA, 2018.

Clear, Laura Iancu, 2’, USA, 2018.

WaveMusic, Alexey Tomilov, 4’, Russian Federation, 2017.

Ultrarot-Alarm im All, Thomas Jordan, 2’, Germany, 2018.

 

Save

Save